Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ekojabłka u Joannki

Joanka słynie na BioBazarze z jabłek. Jej stylowe stoisko ze starą wagą pamiętającą czasy PRL, pięknymi butelkami z sokiem jabłkowym i skrzynkami jabłek przyciąga klientów w pierwszej hali. Zawsze podkreśla, że pracuje z nią cała rodzina, a na BioBazarze można ją zobaczyć w towarzystwie taty i kuzynki Kasi. Sprzedaje jabłka od trzech lat, choć u nich w gospodarstwie w Ziemięcinie uprawia się wiśnie, czereśnie, czerwone porzeczki, orzechy włoskie i laskowe.


Jak to się stało?

Ponad trzy lata temu przyszedł do nich wujek i poskarżył się, że ma w stodole 6 ton ekologicznych jabłek golden delicious, a idą mrozy, on nie ma chłodni, nie ma gdzie ich wstawić i je straci. Następnego dnia Joanka jechała na spotkanie młodych ludzi, którzy chcieli założyć wioskę ekologiczną. Było tam ze 40 osób. Opowiedziała o problemie wujka. Nikt nie miał pomysłu, jak to rozwiązać, ale kolejnego dnia zadzwonił kolega Maciek i zaproponował, aby kupili od wujka wspólnie z Joanką tonę jabłek i potem zastanowili się, co dalej. Przy tym nie bardzo miał świadomość, ile to jest dokładnie jabłek. Kupili i udali się do zaprzyjaźnionej restauracji w Warszawie, która użyczyła im kuchni od godziny dwudziestej do trzeciej rano. Zaczęli eksperymentować, co można zrobić z jabłkami. Ostatecznie zrobili poncz jabłkowy, kiszone jabłka i kilka rodzajów przetworów w tym krem jabłkowy bez cukru, który jest dziś do nabycia na BioBazarze.

W międzyczasie Joanka wpadła na pomysł, by spróbować sprzedawać jabłka właśnie tam - BioBazarze. Jak się okazuje jabłka znalazły uznanie i świetnie schodziły...i tak jest do dnia dzisiejszego.

Teraz Joanka sprzedaje jabłka Basi Leguckiej i Andrzeja Wróblewskiego z Ziemięcina, Arka Kortusa z Białej Rawskiej, Michała Kowalskiego z Goszczyna, Jarka Jakubczyka z Lipia.

Wśród tych jabłek jest wiele różnych odmian m.in. takich jak: Topaz, Raiwa, Alwa, Reneta, Golden Delicious, Antonówka, Kosztela, Malinówka.


Czy można gołym okiem rozpoznać sad ekologiczny od konwencjonalnego?

Jak tłumaczy Joanka:

W sadzie konwencjonalnym trawa pod drzewami jest często wypalona, albo nie ma jej w ogóle ze względu na zastosowaną ilość środków chwastobójczych. Odległości między drzewami są wyraźnie mniejsze, drzewka mogą być wręcz rachityczne, a owoce na nich bardzo duże. Sad ekologiczny wygląda po prostu zwyczajnie: jabłonie, a pod nimi zielona trawa. Odległości są ważne ze względu na przenoszenie chorób. W sadzie konwencjonalnym drzewka są bliżej siebie, bo stosuje się dużą ilość środków ochrony roślin i produkcja jest bardziej nastawiona na wydajność. Są też różnice niewidzialne gołym okiem, jak na przykład zawartość próchnicy w glebie. Przy czym trzeba wyraźnie zaznaczyć, że sady ekologiczne są również pryskane środkami ochrony roślin, ale dopuszczonymi do użycia preparatami, a nawet czasem tymi samymi, ale dużo rzadziej. Przy uprawie towarowej choroby roślin są częstym zjawiskiem i każdy sadownik chce przed nimi chronić swoje owoce, jednak w przypadku uprawy ekologicznej jest to kontrolowane i nie można przekroczyć ustalonych zasad.

Powszechne klienci kupujący jabłka eko szukają owoców z grzybem lub robakiem, bo jest to dla nich dowód, że nie były pryskane. Jednak jabłko ekologiczne może być duże i piękne oraz bez grzyba. Zawsze jest istotne, by się z nim właściwie obchodzić, czyli zbierać, transportować i przechowywać. „Z jabłkiem, jak z jajkiem”- mówi Joanka.

 

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Czytaj także

Potreningowy Shake Jabłko & Cynamon

Potreningowy Shake Jabłko & Cynamon to shake uzupełniający niedobór energii oraz...

Świąteczny kompot z jabłek

Świąteczny kompot z jabłek – prosty, smakowity i aromatyczny wigilijny kompot. Jabłka...

Polskie jabłka w Kaufland

Od 12 do 18 grudnia br. Kaufland oferuje wiele odmian polskich jabłkek za 5,69 zł/opak. 3...

Jabłko - ochrona przed chorobami

Jedno z najnowszych badań wykazało, że spożywanie 500 mg flawonoidów dziennie zmniejsza...

Szampion, Idared, Jonaprince i Jonagored w Intermarche

Od 10 do 16 grudnia 2019 roku Intermarche oferuje polskie jabłka odmiany Szampion, Idared,...

Śledzie w jabłkach

Śledzie w śmietanie ze startymi jabłkami doskonale sprawdzą się podczas Świąt Bożego...

Najnowsze komentarze

#dobrejabłka od Zawieja SAD
Miałam okazje posmakować jabłek od...
Zupa krem z jabłek
... profanacja! 3 - 4 jabłka obrać,...
Oczyszczająca dieta jabłkowa
Ciekawe czy to naprawdę działa
Jedz jabłka, będziesz...
Polecam apke Skanerka do sprawdzenia składu...
#dobrejabłka z Jabłkowozu
Korzystam z usług jabłkowozu jestem bardzo...
instagram